Gastro

VIDEO – TOP 10 svjetskih tržnica gdje se najbolje jede

datum objave | 15. listopada 2018.
1898

Ništa ne daje bolji uvid u lokalnu kulturu na putovanjima od dolaska na lokalnu tržnicu. Tamo se odvija život, tamo se dobro jede po prihvatljivim cijenama, tamo se vidi razlika od nekog drugog mjesta.

U Zagrebu bismo turistima sigurno preporučili Dolac kao must-visit mjesto, upravo iz razloga što se tamo otkriva naš tradicionalni način života, gdje se miješaju hrana i različiti ljudi, gdje se može kupiti domaća hrana, gdje nije sve generičko i upakirano u celofan.

Destinacije za kušanje:

1. Tsukiji, Tokio, Japan – aukcije tune kao posebno iskustvo

Ribarnica iz 1935. godine. Ako želite prisustvovati aukciji na kojoj se prodaje tuna, trebate se prethodno prijaviti u centru Osakana Fukyu (Ribarski centar za informiranje) na doku Kachidoku, jer  se posjetiteljima koji žele prisustvovati licitiranju izdaje samo 120 dozvola, i to po principu tko prvi, njegovo, tako da na doku morate biti prije 5 sati ujutro (ako ne i ranije u dane kada je gužva).

Obzirom na količinu dnevnog prometa na tržnici, posjetitelje se potiče da posjećuju vanjsku tržnicu koja se nalazi tik do ove veleprodajne. Tamo se nalazi čitav niz specijaliziranih trgovina i restorana.

Što jesti? Sushi i tempuru!

I saznajte:

Zašto je Japan najbolje posjetiti u proljeće?

2. Ver-o-Peso, Belém, Brazil – probajte “magične” napitke

Ono što je Eiffelov toranj Parizu, to je Ver-o Peso tražnica Bélemu, simbol prepoznatljivosti. Kako su se na prostorima tržnice za vrijeme vladavine Portugalaca nalazili uredi poreznika, tako je tržnica dobila ime od fraze “Haver-o-Peso” koja u prijevodu znači posjedovati ili dobiti težinu- poreznici su ubirali porez na sva dobra koja su dolazila Amazonom do Bélema, a njihova se vrijednost mjerila težinom.

Tržnica je smještena na obali rijeke, gdje su i dokovi s brodovima puni namirnica. Cijeli kompleks je sagrađen u 17. stoljeću,  a na 35 000 kvadratnih metara prostora možete nabaviti meso, ribu, voće (ovdje se nalazi i specijalizirani dio na kojem se prodaje samo acai) i jesti gotovu hranu. Postoji i dio tržnice koji je vjeran narodnom praznovjerju i folkloru, tako da se njemu prodaju “magični” napici. Svratite do barraca da Cheirosinhe, ako ste single i zatražite brazilsku verziju Love potiona No.9.

Što jesti? Uličnu hranu i ribu! U barrca do Leo zatražite “filet de peixe frito com açai” jednostavno i ukusno pripremljen file ribe. I da, probajte magičan napitak, čisto da vidite što će biti.

Što Brazilci ne vole: Ne jedite na ulici, ne hvalite Argentinu i ne pitajte ih pričaju li španjolski!

Neobičan Brazil: Kafići Osama bin Laden, zabranjen solarij i ostale zanimljivosti

3. Borough Market, London, Velika Britanija – mjesto za rijetke vrste hrane

Kraljica londonske foodie scene je ujedno najstarija londonska tržnica i sinonim je za gurmansku meku jer ovdje se može pronaći sve- od rijetkih vrsta mesa, preko ribe, do voća, povrća, kolača, ulja i začina. Ne dolazite siti, jer ćete nakon besplatnog isprobavanja sigurno htjeti još, a onda se bacite na konkretnije zalogaje koji će ovdje biti povoljniji nego u restoranima.

Što jesti? Svakako Pieminister pite i Brindisine rolice od choriza i piquillo papričica.

4. Cours Saleya, Nica, Francuska – 4 tržnice na jednom mjestu

Usred starog dijela Nice nalazi se Cours Saleya, prepoznatljiva po prugastim tendama iznad štandova, koja je česti motiv na fotografijama turista.

Tržnica je zapravo poznata po tome da na istom mjestu odvijaju 4 “pazara”, ovisno o danu u tjednu za vrijeme kojeg se zateknete tamo. Ako dolazite nedjeljom, sigurno ćete se kući vratiti s prekrasnim cvijećem, jer nedjeljom riječ vodi marché aux fleurs.

Prva tržnica na svijetu na kojoj se prodavalo cvijeće otvorena je 1897. godine baš u Nici. Legenda kaže da je ruski car Nikolaj II.  vidio paradu cvijeća u Nici i želio prirediti identičnu u Sankt Petersburgu, pa je naručio dostavu iz Francuske. Tri vagona cvijeća putovala su preko cijele Europe da bi se udovoljilo carskoj želji.

Nedjeljom nećete puno jesti, ali možete kupiti voće i povrće do 13:30. Uvijek se sve može isprobati i vjerojatnost je velika da ćete vratiti kući s barem jednom neplaniranom esktra vrećicom.

Ponedjeljak je jedini dan u tjednu kada na tržnici nećete pronaći ništa jestivo, jer tada se pretvara u sajam antikviteta ili marché à la brocante, a tijekom ljeta ovdje se pojavi marché artisanal nocturne- noćni sajam zanatlija, koji se održava od lipnja do rujna.

Što jesti? Chez Thérésa (Kod Thérése) se prodaje i jede socca, vrsta bezskvasnog kruha od slanutka, jedan od šampiona provansalske kuhinje.

5. La Pescheria, Catania, Sicilija, Italija – ribarnica za guštanje

Malo je mjesta na svijetu opsjednutih hranom poput Sicilije, pa shodno tome niti jedno drugo mjesto ne ujtelovljuje točnije ljubav prema morskoj hrani poput La Pescherije (Dalmatinci će prepoznati “peškariju” u nazivu, što znači ribarnica).

U čemu je najveća ljepota ove ribarnice? U tome što ovdje možete uživati u promatranju lokalaca koji se cjenkaju i podbadaju preko stolova oko toga čija je riba bolja i svježija, pa će vam se činiti da se nalazite u prvom redu pravog uličnog kazališta! To nije deranje, to je život na ribarnici. Treba biti glasno.

Savjet: ne padajte na vanjski dojam ako vidite limene stolice i mjesto vam se učini poprlično neugledno, jer to ne znači da hrana nije odlična.

Što jesti? Škampe kuhane na otvorenoj vatri, uz komadić limuna. Ili što god vam se nudi, svježe je i sigurno fino.

6. La Vucciria, Palermo, Italija – vikanje je ovdje tradicija

La Vuccirija je tolika institucija, da na Siciliji postoji izraz “Quannu s’asciucanu i balati dà Vucciria”, što bi u prijevodu značilo “Kada se opustoše ulice Vuccirije”, tj. “Kad na vrbi rodi grožđe”. Tolika je njezina veličina i toliko je bitna u životu Palerma, da grad bez nje ne bi bio isti nakon 700 godina njenog postojanja.

Stanovnici se danas žale da je ova današnja samo djelić onoga kakva je nekoć bila, ali ovdje još itekako ima života, likova s coppolama(onim kapama koje ste sigurno vidjeli da nose likovi u “Kumu”), starijih žena u teškim suknjama od tvida i mačaka lutalica koje žive od onoga što ribarima s Piazze Carraciole padne sa stolova dok čiste ribu.

Ovo je jedno od onih sada već rijetkih mjesta  gdje ćete se susresti s abbanniatom– onim izvikivanjem imena svoje robe iz petnih žila, inače običaja pokupljenog iz sjeverne Afrike. Ovdje ćete vidjeti likove koji izgledaju kao da su ispali iz sredine prošlog stoljeća, koji će u jednom trenutku početi pjevati operne arije i gdje se cjenkanje ne smatra šarmantnim, niti prikladnim.

Voće i povrće koje nađete ovdje ne bi prošlo EU standarde Bruxellesa, nije savršeno oblikovano, bez mrlje na sebi, a takva nije ni Sicilija. Ali to su oni pravi komadi ribe, sočnog voća i povrća zbog kojih je sicilijanska kuhinja tako dobra.

Što jesti? Predvečer kada ribari napuste Piazzu Caracciolo, pričekajte da Tanino, kvartovski roštilj majstor, postavi svoj štand i krene s pečenjem mesa, odnosno Sicilijancima omiljenih iznutrica; jetrica, bubrega, pluća i crijeva.

7. La Boqueria, Barcelona, Španjolska – skupo, ali nevjerojatno slasno

Omiljena tržnica katalonske prijestolnice pravi je rog izobilja u doslovnom smislu te riječi, jer ovdje nema čega nema. Burna katalonska povijest ogleda se i u lokalnoj kuhinji; mješavina grčko-rimskih utjecaja u sudaru s arapskim svijetom. Mediteranski menu bogat je ribom, jastozima i škampima s galicijskim začinima.

La Boqueria je i dalje najbolja tržnica u Barceloni, pa što ranije stignete na tržnicu, više ćete se morati laktariti s mnogobrojnim lokalcima, ali i turistima koji tu često svraćaju s obližnjih Las Ramblas. Izbjegnite središnji dio gdje su cijene više, kao i one na početku tržnice. Uđite duboko unutra i vrtite se oko štandova gdje pripremaju svakakve delicije. Doručak je ovdje slastan, ali ćete ga i dobro platiti. Barcelona nije jeftina.

Subotom pogotovo izbjegavajte Boqueriju, osim ako ne tražite ludnicu.

Što jesti? Otiđite u Quiosc el Quim ili Pinotxo bar gdje se služe malena tradicionalna jela (tapase), pa naručite ili jamon (šunku) ili inćune. Umaci koji se služe uz ovo su lagani, jede se sezonsko povrće koje je gotovo sirovo. Ljeti birajte morsku hranu, a u jesen gljive. Specijaliteti uključuju i tripice i crni puding, kao i baby lignje s grahom.  Na kraju uzmite to-go paketić narezanog pršuta kojeg trgovci stavljaju u kornet od papira, da lakše nosite. Idealno za grickanje negdje uz čašu vina.

8. New World Mall, Queens, New York, SAD – najbolja azijska hrana u Velikoj Jabuci

Možda bi vam se moglo učiniti na prvu da je ovo samo još jedan običnan shopping centar u New Yorku, ali ovo je mjesto s najboljom azijskom hranom u gradu. Korejska, vijetnamska, kineska, japanska, tajvanska kuhinja… I to sve za manje od 10 dolara!

Što jesti? Palačinke od vlasca u Tianjin Xiao Chiju, rep vola s nudlima u Lanzhou Handmade Noodle baru, poširanu ribu u čiliju u Xiang Ba Lau i sladoled u SnoPou.

9. Mercado Central, Santiago, Čile – dođite radi morske hrane

Pod art nouveau krovom zgrade smjestila se nevjerojatna ribarnica, jer ovdje se dolazi gotovo isključivo radi morske hrane i nekih vrsta ribe koje ne postoje van zemlje, što ne čudi kada se u obzir uzme geografski smještaj Čilea.

Što jesti? Paila marina ili čilenaski brudet kojem se pripisuju i afrodizijačka svojstva u restoranu El Rey de la Paila Marina.

10. Središnja tržnica, Hoi An, Vijetnam – najedite se za par dolara

Na obali rijeke Song Huong smjestila se najživlja vijetnamska tržnica- šarenilo začina i povrća će vas polako početi mamiti i uskoro ćete očima jesti zdjele phoa i rižinih smotuljaka, koji inače koštaju manje od dolara po porciji. Provedete li jutro ovdje, ručak vam neće trebati.

Što jesti? Banh mi, odnosno super sendvič napravljen od narezaka, svježe zeleni, paštete i čilija u komadu  kruha koji podsjeća na francuski baguette.

Ljubav ide kroz želudac i zbog toga ne sumnjamo da ćete se potpuno zaljubiti u ova mjesta na nekom od vaših idućih putovanja. Gdje god željeli otići, mi ćemo vam rado pomoći organizirati putovanje i učiniti to iskustvom za pamćenje, jer putovanja su naša strast i ono što radimo najbolje.

Pošalji upit

PROČITAJTE I:

Pizzacles: pizze na štapiću oduševit će vas na Filipinima!

Hrana Down Under: Što se jede u Australiji i kakvog su okusa klokani?

Gastro Pariz: TOP 10 restorana s najboljim pogledom