Aerodromi su jedan od ključnih dijelova naših putovanja prema dalekim destinacijama. To su mjesta odlaska, dolaska i mjesta susreta.
Svaki put kada letimo avionom, to naravno uključuje i posjet aerodromu gdje vrlo često moramo provesti i nekoliko sati, tako da je uvijek poželjno da se osjećamo ugodno u ambijentu. Dodatni bonus je ako su i arhitektonski zanimljivi i oku ugodni.
Veliki broj putnika smatra da je putovanje važnije od same destinacije i zato vam predstavljamo listu najljepših aerodroma na svijetu prema mišljenju putnika.
1. Incheon International Airport, Incheon, Južna Koreja
To je najveća južnokorejska zračna luka i jedna od najvećih u svijetu. Razne studije redovito ga ocjenjuju najboljim na svijetu. Osim toga, prosječno vrijeme dolazaka i odlazaka iznosi 19 i 12 minuta, te se smatra jednom od najbržih zračnih luka na svijetu. Impresivna brojka je i postotak izgubljene prtljage – samo 0,0001%.
Arhitekt Curtis Fentress uskladio je elemente tradicionalne korejske umjetnost u putnički terminal kao što su stropovi koji podsjećaju na drevne korejske hramove i unutarnje vrtove s mnogo prirodnog svjetla. Tu je i teren za golf, spa, privatne sobe, klizalište, casino i korejski umjetnički muzej.
2. Dubai International, Dubai, UAE
To je najveća zračna luka na svijetu i nalazi se na prvom mjestu po broju međunarodnih putnika. Više od 7700 zrakoplova i 140 zrakoplovnih prijevoznika leti u više od 270 destinacija tjedno iz zračne luke. Terminal 3 je druga zgrada po veličini i prvi najveći terminal na svijetu, a dizajner Paul Andreu je unutrašnjost obukao u zlato, obrubljeno bijelim mramorom, s pravom ravnotežom između postmodernim odrazom tradicionalne bliskoistočne umjetnosti i tehnološke budućnosti.
3. Marrakesh Menara Airport, Marrakech, Maroko
Menara zračna luka koja se nalazi u popularnom marokanskom gradu, možda je jako mali, ali svojim izgledom ne zaostaje za velikim zračnim lukama. Novi nastavak terminala, sagrađen 2008. godine, je spoj tradicionalne marokanske umjetnosti i moderne arhitekture te je pravi melem za oči. Arapski ukrašeni prozori stvaraju jedinstvenu atmosferu i postavljeni su kako bi osvjetljavali sobu u bilo koje doba dana. Unutrašnjost je tipično marokanska s foteljama i sofama, odjevenim u tradicionalne tkanine te mnoštvom mozaika i granitnih podova.
4. Denver International Airport, Colorado, SAD
Zračna luka Denver najveća je u pogledu površine zemljišta i šesta u SAD-u po broju putnika. Glavni arhitekt Curtis Fentress je projekt ove zračne luke uzeo kada je već bila u velikom zaostatku i dubokom financijskom minusu. Imao je samo tri tjedna da predstavi svoju ideju. Njegova ideja je zauvijek promijenila koncept percepcije zračnih luka, jer umjesto fluorescentnih prometnih labirinata, namijenjenih bržem protoku i obradi putnika, stvorio je vizualno privlačan i krov koji podsjeća na snježne vrhove koji su postali simbol grada. Revolucionarna ideja krova smanjila troškove za više od 100 milijuna dolara i skratila vrijeme izgradnje za 9 mjeseci.
5. Zračna luka Bilbao, Bilbao, Španjolska
Zračna luka Bilbao poznata je po svom novom putničkom terminalu, kojeg je 2000. godine dizajnirao arhitekt Santiago Calatrava. Oblik podsjeća na dva simetrična krila s vrhom na sredini i kao rezultat dobio nadimak La Paloma (golub).
6. Carrasco International Airport, Montevideo, Urugvaj
Novi terminal zračne luke u Montevideo Carrasco je bio prvi takav projekt poznatog arhitekta Rafael Vinoly Urugvaja i najveći je nacionalni projekt u smislu ulaganja, arhitekture, vrhunske tehnologije i inovacije. Njegova glavna atrakcija je zakrivljeni krov, dug 365 metara, koji podsjeća na urugvajski krajolik i djeluje kao da lebdi iznad ogromnog središnjeg prostora.
View this post on Instagram
7. TWA Terminal, međunarodna zračna luka John F. Kennedy, New York, SAD
TWA (Transworld Airlines) je najprepoznatljiviji dio terminala 5 u zračnoj luci JFK u New Yorku. Iako se izgled zgrade često uspoređuje s avionom ili pticom, arhitekt Eero Saarinen kaže da dizajnerski nije imao nijednu asocijaciju u fizičkom obliku, već je pokušavao stvoriti osjećaj letenja u svakom aspektu zgrade – od prostranog interijera krova do krova koja podsjeća na krila. Tako je stvorio ne samo funkcionalni terminal, već i pravi spomenik zrakoplovstvu. Nije ni čudo da ga često možemo vidjeti u holivudskim filmovima poput, na primjer, ‘Uhvati me ako možeš’ s Leonardom DiCaprijem.
8. Terminal 4, Međunarodna zračna luka Madrid-Barajas, Madrid, Španjolska
Arhitektura Terminala 4 predstavlja jednostavnost, fleksibilnost, robusnost i fleksibilnost, glavni cilj je potaknuti osobni osjećaj mira i tišine. Korištenjem ekološki prihvatljivog materijala (čelika i bambusa) arhitekti Rogers Stirk Harbour + Partners mogu stvoriti zračnu strukturu u svim dijelovima zgrade koja daje puno prirodnog svjetla.
9. Terminal 3, Beijing Capital International Airport, Peking, Kina
Terminal 3 zračne luke Peking je drugi najveći terminal na svijetu, odmah nakon terminala 3 u Dubaiju. Izgrađen je 2008. godine, kada je Kina bila domaćin Olimpijskih igara, a dizajn je izrađen u arhitektonskom uredu Foster i Partneri. Prema Normanu Fosteru, zgrada predstavlja jedinstveni kineski osjećaj prostora i prava vrata svijetu za cijelu naciju. To je postignuto miješanjem moderne tehnologije i tradicionalne kineske kulture – oblik krova nalikuje na zmaja, a također je koristio crvenu i zlatno-žutu boju kineske zastave.
10. Međunarodna zračna luka Kansai, Osaka, Japan
Zračna luka je smještena na umjetnom otoku u Osaki, koji je stvoren upravo u tu svrhu, a gradilo ga je čak milijun radnika. S obzirom na lokaciju bila je glavna briga talijanskog arhitekta Renza Piana je bila projektirati zgradu koja može oduprijeti prirodnim katastrofama poput potresa i tajfuna, koji su u ovom području česti.
Imate li vi sjećanja neku zračnu luku? Ako da, i želite ju ponovno posjetiti, ili vidjeti neke nove s popisa, pošaljite nam upit, a mi ćemo vam pronaći najpovoljniju ponudu!