Vodiči

Gdje na odmor ako ne volite ljeto i vrućine?

datum objave | 20. svibnja 2016.
10414

Ima ljudi koji ne vole ljeto. Vruće im je, ne mogu disati zbog sparine, a odmor na plaži im je besmislen ili naporan. Ali imate dva tjedna godišnjeg usred ljeta, kolektivni je godišnji i jednostavno morate se odmarati. Kamo otići, sad kad nema skijanja?   U Sibir vas nećemo slati, ali iznenađuje da ni Moskva nije baš neka hladna destinacija. Ljeti su tamo prosječne temperature 23 stupnja Celzijusa, no grad se zna fino usijati na 30 stupnjeva u poznatim naletima toplog zraka pa gorite od žara betona.   Ako ste stvarno tip „ne volim more i ležanje na plaži“, evo gdje možete pobjeći od ljeta – od blage promjene pa do ekstremnim uvjeta hladnoće, imamo prijedloge za se smrznuti:

1. Kanada

Prosječna temperatura u srpnju: 21 stupanj   Karta za Kanadu može se naći već od 3599 kuna, direktno letom iz Zagreba, što je zapravo malo niže tek od cijene putovanja automobilom od Zagreba do nekog srednjodalmatinskog otoka poput Korčule ili Lastova, ako uračunate potrošnju goriva, cestarine i trajekt. Dakle, put. Prosječna temperatura u srpnju u Torontu, kad je najviše vruće, jest ugodnih 21 stupnjeva Celzijusa. Dakle, taman mjera ako trebate raditi kompromise u slučaju da se vaša djevojka nema namjeru smrzavati zbog vas

2. Danska

Prosječna temperatura u srpnju: 17 stupnjeva

I u bližoj nam Danskoj je još hladnije. Pa su tako oba ljetna mjeseca prosječne temperature 17 stupnjeva. Caka je da dan traje dugo, 12-13 sati, a najdulji dan ima 17 sati sunca i 19 sati svjetlosti, a to je naravno 21. lipnja.

U Danskoj se fino i jede, mislimo da je svima već poznat restoran Hercegovina u samom centru grada koji radi već 30 godina. „Radi“, jer naime, restoran je sada privremeno zatvoren zbog obnavljanja Tivolija pa će i restoran biti on-hold neko vrijeme. No pratite ih na webu, možda budu otvoreni kad dođete. No, drugi restoran koji valja posjetiti jest svjetski poznat restoran Noma s dvije Michelin zvjezdice, kojeg drži –Makedonac! Rezervirati treba nekoliko mjeseci unaprijed, a ručak po osobi je oko 3000 kuna.


U Dansku se ipak više dolazi zbog piva, nego zbog hrane pa preporučujemo da posjetite pivovaru Carlsberg koja je tu od 1847. godine, a ako pak volite miris marihuane, svjetski poznata autonomna četvrt Freetown Christiana radi non-stop.   U Tivoliju isprobajte najstariji vlak smrti (roller coaster ) na svijetu, a na Roskilde festivalu tradicionalno se održava utrka golaća pa ako vam je to drago, zašto ne isprobati? .Ako ste visoka single djevojka,  u Danskoj možete naći jako visoke muškarce.

3. Grenland

Prosječna temperatura u srpnju: 6-7 stupnjeva

Od Danske na 3000 km udaljen i Grenland, ali lakše ćete doći iz Kanade koja je na 200 km. Već smo pisali o Grenlandu prilično detaljno, pa savjetujemo da kliknete na sljedeći link i date si par minuta za čitanje jer nudimo i praktične savjete kako stići do tamo: NEOBIČNA PUTOVANJA ZA AVANTURISTE: Kako stići do Grenlanda i što tamo raditi?


4. Aljaska, Anchorage

Prosječna temperatura u srpnju: 13-26  stupnjeva

Nećete biti sami jer je ljeto vrhunac sezone na Aljasci, obzirom da tada prestane biti okovana ledom i može lakše primiti turiste. Cijene će biti visoke i kad dođete, a put do tamo skuplji od planiranog. No, teško dostupna mjesta daju posebno zadovoljstvo. Ne mislimo tu na vaš selfie na Facebooku, bit će vam fora živjeti „Život na sjeveru“, voziti se saonicama. Glečeri, fjordovi i vodopadi, planina McKinley ili posjet nacionalnom parku Denali nešto su čega ćete se sjećati čitav život.

5. Antarktika

Prosječna temperatura u srpnju: -90  stupnjeva (idite kad je naša zima)

Ako vam nikad nije dovoljno hladno, ili se želite testirati do granica izdržljivosti, posjetite Antartiku. No nemojte ići kad je u Hrvatskoj ljeto, jer je tada najhladnije na Antarktici (zna biti i -92 stupnja C) . Optimalno je ići u prosincu pa sve do ožujka (lani je u ožujku zabilježena najveća temperatura ikada, i to 17,5 stupnjeva Celzijusa), no prosječna temperatura u obalnom dijelu (koji je topliji od unutrašnjosti) je nekih -3 stupnja. Izdržljivo, čak i kad pušu hladni snažni vjetrovi. Zato treba imati posebne skafandere i termo donje rublje.  
Za jednodnevni izlet avionom ćete platiti 5,500 USD, odnosno 6,500 ako želite tamo prenoćiti. Leti se iz Punta Arenas u Chileu, a do Antarktike možete i brodom te letom iz Ognjene zemlje, iz mjesta Ushuaia, iz Port Stanleyja na Falklandskim otocima i iz Buenos Airesa.  Brodovi iz Ushuaiaje idu jednom dnevno od studenog do ožujka, a last minute karte mogu biti i 50% jeftinije. Put brodom traje između 10 i 20 dana, ovisno o vremenu.

6. Seattle

Prosječna temperatura u srpnju: 22-23 stupnjeva

Prosječna temperatura u Seattleu tijekom srpnja je 22-23 stupnjeva Celzijusa, što bismo rekli – taman da ti je ugodno u jednoj majici.   Seattle je okružen morem, jezerima i visokim planinama koji rashlađuju grad, s ljetni mjeseci super su za sve vrste aktivnosti na svježem zraku. Ako ste ipak više geek tip osobe, posjetite Microsoft Visitor Center (rade od ponedjeljak do petka i ulaz je besplatan), no morat ćete se malo voziti automobilom do Redmonda. Centrom će biti oduševljeni i roditelji i klinci jer je ovo jedan veliki tech park.

7. Montreal

Prosječna temperatura u srpnju: 21 stupanj

Najeuropskiji grad u Sjevernoj Americi sličan je po temperatura Seattleu, samo što je na drugom kraju kontinenta. I izgleda vrlo francuski. Ljeti se u srpnju održava poznati Montreal International Jazz Festival, a u kolovozu pak  filmski festival. Jazz festival okuplja preko 3000 jazz umjetnika iz 30-ak zemalja, a tijekom festivala bude 650 nastupa, svi uglavnom javni i besplatni. Za one koji vole šalu i zezanje, festival Just for Laughts će biti itekako zanimljiv, a ove godine se održava od 13.-31. srpnja!

  Kako je noću još hladnije, ljeto u Montrealu je baš po mjeri svih koji ne vole vrućine, a obožavaju biti vani.   Grad miješane arhitekture, spoja starog i modernog, ima par odličnih kvartova među kojima bismo izdvojili Chinatown (Kinesku četvrt) i Latin Quarter (Latinsku četvrt). U gradu je službeni jezik francuski, no naravno da svi pričaju i engleski pa ćete se lako snaći.

8. Island

Prosječna temperatura u srpnju: 10-13 stupnjeva

Prosječna temperatura na Islandu u srpnju jest 10-13 stupnjeva! I nema baš mraka, jer dan ljeti traje 20 sati. Sunce izlazi oko 3.30 ujutro i tek nešto prije ponoći zađe, pa se teško naviknuti. Izgubite pojam o vremenu jer je stalno dan, stoga je dobro da netko vodi računa o vremenu kako ne biste npr. ostali gladni, kad se sjetite večerati oko ponoći.   Vreli gejziri i aurora borealis- dva bitna razloga za posjetiti Island!

Ljeti nećete vidjeti auroru borealis, ali neka vas to ne spriječi od posjete, jer će prekrasni vodopadi, lagune, jezera, klifovi i špilje sve to nadoknaditi.

9. Buenos Aires, Argentina

Prosječna temperatura u srpnju: 10-13 stupnjeva

Kada je kod nas ljeto, na jugu Zemljine polutke je zima. Tako da je odličan izbor i odlazak u Argentinu, Čile, Peru… no ostanimo u Argentini za početak.

Prosječna temperatura u Buenos Airesu u srpnju je kao ova na Islandu, između 10 i 13 stupnjeva, a i avionska karta je do nedavno bila gotovo jednako skupa. Sada je do Islanda ipak nešto lakše doći, no do Argentine i dalje nema baš tako povoljnih karata (iako kod nas svako malo uleti neka akcija pa je stvarno zgodno da nas pratite na Facebooku, da doznate kada bude!).   Arhitektura Buenos Airesa će vas očarati, baš kao i njihovi steakovi, koji su najpoznatiji na svijetu.

10. Patagonija

Prosječna temperatura u srpnju: 1- 13 stupnjeva, ovisno o regiji

Prosječna temperatura u srpnju je 17 stupnjeva na sjeveru u Alto valle  do 1 stupnja u Ognjenoj Zemlji (Tierra del fuego). Dakle, osjećaj je kao da ste u siječnju u Hrvatskoj.   Najklasičniji način da vidite Patagoniju jest da se ukrcate na kruzer i prođete kroz odabrane luke. Međutim, ostanite negdje i vidite ovu predivnu zemlju pješke. Stvarno je šteta doći ovoliko daleko i onda većinu provesti na brodu, umjesto da s dobrim gojzericama dođete do glečera širokog 5 kilometara – Perito Moreno Glacier, ili pak do glečera Upsala u argentinskom nacionalnom parku Los Glaciares.   Poluotok Valdes na atlantskoj strani je pod zaštitom Unescoa zbog kolonija morskih lavova, morskih slonova, tuljana, ogromnih armadila  i Mageljanovih

pingvina.

Najbolja patagonijska destinacija je ipak  Ognjena zemlja i njezin glavni grad  Ushuala, ujedno i najjužniji grad na svijetu gdje se nalazi  „svjetionik na kraju svijeta“, luka s nekoliko šarenih zgrada i otoka preko puta punih ovaca, tuljana i pingvina. Totalni anti-stres program udaljavanjem od uobičajene rutine.   Karte za Toronto su trenutno jako niske, samo 3599 kuna za direktan let iz Zagreba (!), a za druge destinacije provjerite naše cool akcije za trenutnu ponudu jeftinih aviokarata ili nas nazovite na 080019 98 / pišite mail na travel@nomago.hr pa da vam složimo neki plan i ponudu. 🙂

KORISNO I ZANIMLJIVO:

11 zemalja gdje možete otputovati, čak i ako ste studenti bez puno love

Kamo otputovati za manje od 2000 kuna. I kako?

Za avanturiste i ljude pod stresom: Pusti otoci za malo novca!